Rok 2024 to czas realizacji kolejnego etapu konserwacji najstarszych ksiąg drukowanych ze zbiorów Prowincji OO. Bernardynów w Krakowie, dofinansowanej ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Tym razem w ramach zadania odrestaurowano 14 inkunabułów z Biblioteki Prowincji w Krakowie. Pełnej konserwacji poddano dwa rzadkie dzieła medyczne. Jedno to wydana w 1479 r. w Wenecji „Opera medicinalia”, autorstwa Mesue Ioannes’a, głównego lekarza szkoły medycznej w Bagdadzie w IX wieku. Bernardyński egzemplarz dzieła słynnego medyka służył pierwotnie braciom w Samborze, gdzie istniała klasztorna apteka. Druga księga to rzadki inkunabuł wydany w Pawii we Włoszech w roku 1497. Jego autorem jest Ferrarius (Johannes Matthaeus de Gradibus), lekarz i profesor na Uniwersytecie w Pawii (od 1432 do 1472). Ten podręcznik medyczny służył braciom na krakowskim Stradomiu.
Kolejne dwanaście inkunabułów zdecydowano się poddać konserwacji zachowawczej, której celem była ochrona zabytkowych obiektów i zatrzymanie wiekowych procesów degradacji. Te księgi, pochodzące z lat 1479-1501, to obiekty reprezentatywne dla całego zbioru bernardyńskich inkunabułów: dzieła liturgiczne, kaznodziejskie, teologiczne, filozoficzne i medyczne – prawdziwe Białe Kruki. Jest wśród nich jedyny egzemplarz w Polsce, dwie kolejne zachowały się tylko w dwóch, a jedna w trzech egzemplarzach.